Alya Mekanik

Alya Mekanik olarak; Isıtma, Soğutma ve Sıcak Su Sistemleri, Havalandırma Sistemleri, Klima Sistemleri, Yangın Tesisatları ve Otomatik Söndürme Sistemleri, Sıhhi Tesisat ve Su Baskın Önleme Sistemleri, Doğalgaz Tesisatı, Basınçlı Hava Tesisatları ve Yerden Isıtma alanlarında proje ve taahhüt hizmetleri vermekteyiz.

Mekanik Tesisat Projelerimiz, yapının ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde, standart ve yönetmeliklere uygun, mekanik tesisat hesap ve tasarım programları kullanılarak hazırlanmaktadır.

Bu aşamalarda, yoğun tesisat hacimlerine özel 3 boyutlu çizimler de yapılmaktır. Aynı zamanda gerçek ve mukayeseli keşif metraj çıkarılması, ürün ve malzeme seçimi ile beraber kontrol ve danışmanlık hizmetlerimiz de bulunmaktadır.

Mekanik Taahhüt Hizmetlerimizin kapsamında; Mekanik tesisat proje ve hesaplarının kontrolü, daha ekonomik, verimli, fonksiyonel ve optimum alternatif çözümlerin sunumu, iş programının yapılması ve diğer iş birimleriyle organizasyonu, şantiye kurulumu, iş programına göre malzeme akış tablolarının hazırlanması ve adam/saat çalışmalarının yapımı, tesisatın devreye alınması, testler, ölçümler ve raporlama, işletme ve bakım talimatlarının hazırlanması işleri yer almaktadır.

Isıtma, soğutma ve sıcak su sistemleri

Sulu ısıtma soğutma sistemleri olarak da bilinen sistemlerdir. Yüksek katlı konutlarda, otellerde, iş merkezlerinde, hastanelerde, eğitim binalarında ve endüstriyel tesislerde ortamın iklimlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Merkezi sistemlerde yatırım maliyetlerinin azalabilmesi için ısı kazancı ve ısı kaybı hesaplarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

İhtiyaçlar belirlenirken hassasiyetle keşif ve neticesinde hesaplamalar yapıp, devamında doğru cihaz ve sistemi kurup, profesyonel ekiplerimiz ile uygulama yaparak projelerimizi sonlandırıyoruz.

Sistem çözümlerini Kazan-Chiller grupları, Kaskad Sistemler, 2 ve 4 borulu Fan Coil Sistemleri, Sudan Havaya Isı Pompaları, Bireysel Kombi Sistemleri ve Boyler-Güneş Paneli kombinasyonları ile yatırım maliyetleri ve enerji tüketimini optimum seviyede olacak şekilde yapmaktayız. Soğuk odaların ve soğuk hava depolarının sistem ve tasarımı tarafımızca projelendirilip uygulanmaktadır.

Daha Fazlası
Havalandırma, baca ve davlumbaz sistemleri

Çalışma ortamlarında şüphesiz ki en önemli verimlilik ve sağlık faktörlerinden birisi de havalandırmadır. İç ortam kalitesi belirli bir miktarda taze havanın ortamda bulunması ve çeşitli sebeplerle oluşan kirli havanın uzaklaştırılmasıyla sağlanabilir.

Onlarca ve yüzlerce kişinin yaşadığı ve çalıştığı konut, rezidans, alışveriş merkezleri, mağaza, ofis, hastane ve konferans salonları gibi konfor ve hijyen şartlarının arandığı mekanların havalandırmalarını uzun süredir titizlikle yapmaktayız.

Alya Mekanik, endüstriyel alanda, çeşitli sektörlerdeki fabrikaların atık gazlarının uzaklaştırılmasında imalathane, boyahane, kalıphane gibi önemli alanlarda, kuyumculuk sektöründe olduğu gibi ocak eritme, asitli ve bazlı kimyasal işlemlerle oluşan tehlikeli gazların yoğun olduğu atölyelerde, kullanım amacı farklı binaların otoparkları, kazan dairesi, endüstriyel mutfak gibi baca ve davlumbaz sistemlerinin ihtiyaç duyulduğu birçok sahada doğru hesap ve yöntemlerle, müşterilerinin ihtiyaçlarına tam cevap verecek şekilde proje ve uygulamalarını başarıyla sürdürmektedir.

Kaliteli çözüm ortaklarıyla, standartlara uygun havalandırma cihaz, ekipman ve ürünlerini kullanarak, profesyonel imalat ve montaj ekiplerimizle her alandaki havalandırma ihtiyaçlarınıza galvaniz sac kanal, dkp kanal, spiro ve tekstil kanal imalatlarımızla cevap vermekteyiz.

Daha Fazlası
İklimlendirme sistemleri

Sulu ısıtma ve soğutma sistemlerinin yanında, klimalar günümüzde en hızlı, çevre dostu, az yer kaplayan ve en çok tercih edilen iklimlendirme sistemlerinin arasında yer almaktadır. Kullanım alanına ve tasarıma göre çeşitlilik sunan sistem genellikle salon tipi, duvar tipi, kaset tipi, yer-tavan tipi ve gizli kanallı tip olarak isimlendirilmektedir.

Bireysel ve merkezi sistem iklimlendirme de kullanıcıya optimum enerji tüketimi ile beraber, binada daha az yer kaplayarak ve bina yükünü sulu sistemdeki yüke göre kıyas edilemeyecek şekilde azaltan klima sistemlerinde, Alya Mekanik en uygun bütçeyi hazırlarken profesyonel olarak çalışır ve projelendirme aşamasından, sistemin çalışır vaziyette teslim edilinceye kadar ki tüm aşamalarını titizlikle takip eder.

Büyük kapasiteli yapılarda VRF-VRV sistemlerinin yanında %100 Taze Havalı, Karışım Havalı, Kanal Tipi Klima Santralleriyle, Roof-Top Paket Klimalar da iklimlendirmede yaygın olarak tercih edilmektedir. Isıtma, Soğutma, Nem Alma ve Nemlendirme uygulamalarını yaparken optimizasyon hesaplarımızla müşterilerimize en uygun sistemi öngörüp, projelerimizi tamamlamaktayız.

Daha Fazlası
Yangın söndürme sistemleri ve tesisatı

Gerçekleşme ihtimali göz ardı edilmesine karşın, yangın bir kere olur ve ciddi oranlarda can, mal, sermaye ve itibar kayıplarına yol açtığı için, yapıların bu tür bir felaketten korunmaya ihtiyacı vardır. Yangın çıkmadan veya çıkar çıkmaz büyümesine ve ilerlemesine engel olmak için otomatik ve manuel olarak müdahale edilmelidir.

Yangın esnasında önleme çalışmaları, yangının çıkmasına sebep olan malzemenin yapısı veya yangın çıkan mahallin özelliğine göre tehlike sınıflarına dâhil edilir ve sulu, gazlı veya köpüklü olarak değişmektedir.

Alya Mekanik, yüksek binalar, otoparklar, fabrikalar, endüstriyel tesisler, hastaneler, değerli bilgi ve belgeye sahip sunucu –server- ve arşiv odaları, elektrik pano odaları ve endüstriyel mutfak davlumbazları gibi alanlarda yangından korunum sistemlerinin proje (hidrolik hesap-detaylandırma) ve uygulamasını Yangın Yönetmeliğine uygun şekilde başarıyla sürdürmektedir.

Verdiğimiz hizmetler, otomatik sprinkler sistemi (ıslak-kuru borulu yağmurlama sistemi), yangın dolapları ve hidrant sistemleri, kritik öneme sahip alanlarda otomatik gazlı söndürme sistemlerinden (FM200, NOVEC 1230, CO2 vb.) oluşmaktadır. Alya Mühendislik kalite anlayışından taviz vermeden en iyi malzeme ve profesyonel ekipleriyle yangın sistemlerini başarıyla projelendirip uygulamaktadır.

Daha Fazlası
Sıhhi tesisat

İnşaat sektöründe altyapı sağlam olmazsa, kısa bir süre sonra, yapılan yatırımlar ciddi zarar görmekte ve müşteriler büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilmektedir. Alya Mekanik, tesisat altyapısının hazırlanmasında kaliteli markaları tercih etmekte ve profesyonel ekibiyle projelerini tamamlamaktadır.

Sıhhi Tesisat hizmetlerimiz, bina için gerekli temiz suyun temini ve depolanmasını, ısıtılmasını, basınçlandırılarak dağıtımını, pis suyun ve yağmur suyunun tahliyesini, gerekli tesisler için filtrasyonunun ve arıtımının yapılmasını içermektedir.

Hidrofor, boyler, pis su pompası, su yumuşatma vb. cihazların, vitrifiye ürün ve malzemelerinin temini ve montajı yapıldıktan sonra, test edilerek ve gerekli devreye almalar tamamlanarak müşterilerimize teslim edilmektedir.

Daha Fazlası
Doğalgaz tesisatı

Doğalgaz, ülkemizin en temiz ve ekonomik enerji kaynakları arasında yer almasıyla işyerlerinde, konutlarda, fabrikalarda ve çeşitli tesislerde kullanılmaktadır. Alya Mekanik, doğalgazın ihtiyaç duyulan alanlardaki tüketimini güvenilir bir şekilde sağlayacak tesisat ve proje uygulamalarını gerçekleştirirken kaliteli malzeme ve işçilikten ödün vermemektedir.

Konut ve işyerleri projelerinde bireysel ve toplu kullanıma uygun sistemleri uygularken, kuyumculuk gibi şaloma kullanılan imalathanelerde, eritme ihtiyacı duyulan atölye ve fabrikalarda, kafe ve restoranların açık alan ısıtmalarında, tekstil sektörü gibi birçok alanda da hizmet vermekteyiz.

Daha Fazlası
Basınçlı hava sistemleri ve tesisatı

Basınçlı hava birçok endüstriyel tesiste ve imalathanelerde makinelerin önemli enerji kaynaklarından biri olarak kullanılmaktadır. Basınçlı hava tesisatının ana ekipmanları filtre, kompresör, hava tankı ve kurutucudur. Basınçlı hava kompresör ile sağlanır.

Basınçlı hava tesisatlarında genelde pistonlu ve vidalı tipte kompresörler kullanılır. Tesiste kullanılacak hava basıncı, hava tüketimi ve tüketim değişkenliğine göre kompresör tipi belirlenir ve tesisat işleri başarılı bir şekilde firmamız tarafından uygulanır.

Birçok kuyumcu, maden işleme ve çeşitli atölyelerde doğalgaz kullanılarak yapılan tavlama, eritme, kaynak işleri için gerekli şalomalar için de basınçlı hava tesisatı gereklidir. Hava basıncı doğru ayarlanamayan şalomalar, yanlış imalatlara ve neticesinde kullanıcıyı zarara uğratabilmektedir.

Çeşitli sektörlerde üretim yapan fabrikalarda CNC, pres, plastik enjeksiyon, zamak enjeksiyon, döküm makinesi, pistonlu makinelerinde ve metal soğutma gibi işlemlerde merkezi basınçlı hava tesisatları kurularak imalatçı firmalara kolaylıklar sağlamaktayız.

Daha Fazlası
Yerden ısıtmalı sistemler

Yerden Isıtma Sistemi gerekli ısı miktarının, kazan dairesi veya kombiden temin edilen sıcak suyun, radyatör ya da başka bir ısıtıcı ünite yerine, döşeme altına yerleştirilen Oksijen Bariyerli PeX ısıtma boruları içinde sirküle ettirilmesi ile karşılanmasıdır.

Yerden Isıtma Sistemi düşük sıcaklıkta (55-45) de çalışan homojen ısınma yapan konforlu ve sağlıklı ısınma şeklidir. Bunun yanında elektrikli yerden ısıtma ile çok daha kısa sürede istediğiniz mahal için konforlu ısıtma yapılmaktadır.

Alya Mekanik olarak yerden ısıtmalı sistem konutlarda, hizmet ve endüstriyel amaçlı binalarda, ıslak hacimlerde, konfor alanlarında uygulayarak, kullanıcıya radyatörlerin kaybettirdiği alanı kazandırmakta ve daha güzel bir görüntü sağlayarak homojen bir ısınma sunmaktayız.

Daha Fazlası
Çözüm Ortaklarımız